Śląska Fundacja Pomocy Głuchoniewidomym - Oficjalna Strona

O NAS

Prezes Zarządu - Bogusława Żywna


Bogusia jest osobą Głuchoniewidomą - słuch straciła jako 3 letnie dziecko w wyniku wirusowego, ropnego zapalenia opon mózgowych, natomiast problemy ze wzrokiem zaczęły się stosunkowo niedawno, czyli 2003 roku.

Wiedząc z doświadczenia, jak ciężko żyje się osobom z niepełnosprawnością sensoryczną, postanowiła działać na ich rzecz - i tak już od ponad 10 lat aktywnie wspiera osoby Głuchoniewidome.
Zajmuje się promowaniem alfabetu Braille'a oraz innych metod komunikacji (język migowy, alfabet Lorma) wśród młodzieży szkolnej (a ostatnio również wśród dzieci w szkołach podstawowych i przedszkolach) oraz prowadzeniem szkoleń z tego zakresu na terenie Śląska.

Pracuje jako pracownik biurowy, a w wolnych chwilach uwielbia chodzić na spacery ze swoim ukochanym pieskiem Mają, uczyć inne osoby Głuchoniewidome alfabetu Braille'a, spotykać się z ludźmi, uczyć się języka migowego, pływać oraz aktywnie spędzać czas np. jeżdżąc na wycieczki.
Bardzo lubi poznawać nowości techniczne, które pomagają osobom słabowidzącym, uwielbia przełamywać bariery w sportach ekstremalnych, jak wspinanie się na ściankę wspinaczkową, przejścia po parku linowym, jazda konna, a także bardzo lubi taniec towarzyski. Reasumując osoba, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.

Wiceprezes Zarządu - Karolina Rogowska

Karolina pierwszy kontakt z osobą niesłyszącą miała już w przedszkolu - jej najlepszy przyjaciel był niesłyszący. Widziała już wówczas z jakimi trudnościami zmagają się osoby niesłyszące, ponadto zawsze interesowało ją co miga tłumacz języka migowego w wiadomościach TVP I tak niemalże 20 lat później zaczęła się uczyć tego niezwykle ciekawego języka.

Poszukując kolejnych znajomości wśród osób Głuchych, natrafiła na osoby z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuchu i tak zaczęła się jej przygoda z osobami Głuchoniewidomymi. Absolwentka Podyplomowych Studiów Polskiego Języka Migowego (PJM) na Uniwersytecie Warszawskim.

Pasjonatka języka migowego, tańca towarzyskiego, teatru oraz zwierząt – a zwłaszcza jej Shih-tzu. Kocha wszystko co włoskie – począwszy od jedzenia a skończywszy na kinie. Nauczycielka języka migowego i zafiksowana administratorka biura - żaden dokument przed nią nie ucieknie

Skip to content